t.A.T.u.

11. duben 2009 | 12.23 |

Na tyhle dvě "ruské divoženky", jak je překřtila česká média, si určitě vzpomene každý. Řekli byste ale, že už je to skoro 9 let, co se prakticky přes noc začaly ze všech rádií valit jejich největší hity Ja Sošla S Uma a Nas Nedogonjat?
Duchovním otcem t.A.T.u. (v té době ještě Tatu, bez teček) je ruský producent Ivan Šapovalov, který dostal za úkol dát dohromady novou skupinu. Jenže jak správně zaujmout? Girlbandy byly v té době věc už dávno překonaná a boybandů zase bylo dost a dost, žádný nový by neměl šanci dostatečně zaujmout. A tak Šapovalov přišel na skvělý nápad - dá dohromady dvě mladé zpěvačky a bude je prezentovat jako lesbický pár! Rozběhly se konkurzy a onou vyvolenou dvojicí se nakonec staly Jelena Sergejevna Katina a Julia Olegovna Volkova. Co víc, ukázalo se, že se tyto dvě dívky dokonce znají již z dřívějška - zpívaly spolu v dětské skupině Neposedy, odkud byla Julia vyloučena za "nevhodné chování a mravní rozpad skupiny". Nově vzniklá skupina se pojmenovala Tatu, což mělo také symbolizovat "růžovou lásku" mezi jejími členkami - je to totiž zkrácenina z věty Ta ljubi tu (Ta miluje tu).
Prvním singlem se stala písnička Ja Sošla S Uma, která přesně dala najevo, o co asi tak v případě Tatu půjde. Nejen že v textu se zpívá "Zbláznila jsem se, chci ji!", ale i klip byl na prudérní Rusko hodně silné kafe - dívky v něm běhají za plotem jako zvířata v ZOO, líbají se a nakonec společně ruku v ruce odcházejí pryč. Během chvíle na něj navázala píseň Nas Nedogonjat, a revoluce v pop-music byla na světě. Nutno podotknout, že nejen v pop-music...
O Tatu se během chvíle mluvilo prakticky všude. Najednou se stalo velmi moderní záležitostí, že se popové zpěvačky nechaly na pódiu osahávat od svých tanečnic nebo se s nimi dokonce i líbaly, k dokonalosti to dotáhlo trio Madonna - Britney Spears - Christina Aguilera, na jejichž žhavé vystoupení při MTV Music Awards si jistě dobře vzpomínáte. Tatu-revoluce měla ale málem i neblahé důsledky... V Rusku se začalo hodně nahlas mluvit o obnovení zákazu homosexuality. Navrhovatel tohoto zákona dokonce prohlásil, že trestat by se měly především lesby, protože jedině ženy mohou být matkami a zajistit potomstvo. Role chlapa přece není tolik důležitá. Zákon naštěstí nebyl schválen. Přesto došlo k několika incidentům, kdy byly zpěvačky Tatu ohroženy - například při jednom koncertě se na pódium vydrápal chlapík s nožem a vrhl se po Julii. Naštěstí ho ochranka zpacifikovala včas.
Poté, co si Tatu podmanily Evropu a začalo se o nich mluvit i v Asii, rozhodly se, že se vydají za metou nejvyšší - dobýt USA. Své první album 200 Po Vstrechnoy přezpívaly do angličtiny a nemožné se stalo skutečností - Amerika si singl All The Things She Said zamilovala stejně jako dva roky před ní Evropa, a nové album šlo na dračku. Děvčata ovšem byla nakonec Amerikou hodně zklamána, jelikož televize jejich vystoupení cenzurovaly a několikrát dokonce zakázaly - ani ne tak kvůli polibkům a žhavé show, jako spíš kvůli tričkům s nápisy Chuj Vojne - neboli Zasraná Válka.
Pak přišel šok - po Tatu jako by se zem slehla. Tatušky zkrátka zmizely a nikdo netušil, co se děje. V této nejistotě nechaly holky fanoušky tápat více než rok, aby znovu udeřily v plné síle - s novým názvem t.A.T.u., novým týmem (rozešly se se svým tvůrcem Šapovalovem) a novým albem Dangerous And Moving. Přestaly se zajímat o dobývání hitparád a zaměřily se na zvukovou a obsahovou stránku věci, čímž se paradoxně základna jejich fanoušků jenom víc rozšířila. Z tohoto alba vzešla spousta známých singlů, například All About Us, Friend Or Foe, Loves Me Not nebo Gomenasai.
Dávno už se o t.A.T.u. nemluvilo jako o stoprocentních lesbičkách - zvláště poté, co se Julii narodila dcera Vika a obě dívky si našly přítele. Přesto se svých lesbických show ani dvojsmyslných textů nevzdaly, stejně jako nikdy nepřestaly šokovat.
Takovým šokem byl například poměrně mladý klip Beliy Plashik, kde je těhotná Julia popravena skupinou vojáků, které vede Lena. Byla to narážka na skutečné události, které se v ruských věznicích skutečně odehrávaly - trest za homosexualitu byl totiž trest nejvyšší, trest smrti. Odsouzené ženy pak byly dozorci opakovaně znásilňovány a k popravě došlo až když odsouzená otěhotněla.
Tento kontroverzní klip - spolu s přípravami filmu You And I - Finding t.A.T.u. - se stal předzvěstí nového alba, které se mělo jmenovat Waste Management, ale název byl nakonec změněn na Happy Smiles, právě na počest klipu Beliy Plashik. Jmenuje se totiž podle ironických úsměvů lidí, kteří klip nepochopili.
Bohužel, holky se zjevně řídí heslem, že v nejlepším se má přestat, a zhruba před měsícem oznámily, že ještě během tohoto roky se historie skupiny uzavře a t.A.T.u. budou již navždy minulostí.

tatu

tatu

tatu

tatu

tatu

Zpět na hlavní stranu blogu

Hodnocení

1 · 2 · 3 · 4 · 5
známka: 1.2 (5x)
známkování jako ve škole: 1 = nejlepší, 5 = nejhorší

Komentáře